Skip to main content
  • Home
  • Employee Relations
  • Preliminary Election Results - 2021 Staff Council - ACCE - BOG Classified Staff Representatives

Preliminary Election Results - 2021 Staff Council - ACCE - BOG Classified Staff Representatives

As a result of the 2021 Classified Staff Council/ACCE/BOG Classified Staff Representative Election, the following employees will be representing the classified staff on our main and divisional campuses beginning July 1, 2021, through June 30, 2023. The Board of Governors (BOG) Classified Staff Representative also will be representing the classified staff at WVU Potomac State College, WVU Institute of Technology and WVU Robert C. Byrd Health Sciences Charleston Division.

Staff Council Chair

  • Michael Torries - Academic Lab Manager II, Arts and Sciences/Chemistry

Advisory Council of Classified Employees (ACCE) Representative

  • Shirley Robinson - Administrative Assistant, Provost Office/Undergraduate Academic Affairs

Board of Governors (BOG) Representative

  • Lisa Martin - Special Events Coordinator Senior, University Events

Staff Council Member – Administrative/Managerial

  • Darlene Manley - Manager Business Operations, Student Life/Arts & Entertainment

Staff Council Members – Clerical/Secretarial

  • Angela Henderson - Program Assistant II, A&S/World Languages
  • Tammy Blake - Academic Program Associate, Animal and Nutritional Sciences
  • Jay Bucklew - Administrative Associate, Research Integrity and Compliance
  • Nancy Cantrell-Byrd - Program Assistant II, Center for Learning, Advising and Student Success
  • Dianne Stewart - Program Assistant, Engineering and Mineral Resources

Staff Council Members – Paraprofessional/Technician

  • James Dawson - Supervisor PRT System Operations, Auxiliary/Personal Rapid Transit
  • Jude Thomas - PRT Electronics Specialist I, Auxiliary/Personal Rapid Transit
  • Michael Torries - Academic Lab Manager II, Arts and Sciences/Chemistry

Staff Council Members – Physical Plant/Maintenance/Service

  • Peggy Runyon - Campus Police Officer Lead, Talent and Culture/University Police
  • Brian Weimer - Trades Specialist I, Auxiliary/Maintenance
  • Melanie Nichols - Supervisor Campus Services, Auxiliary/Operations
  • James McMillen - Campus Service Worker, Auxiliary/Operations
  • Joan Crabtree - Supervisor Campus Services, Auxiliary/Operations

Staff Council Members – Professional/Non-Teaching

  • Lisa Martin - Special Events Coordinator Senior, University Events
  • Thea Browne - Administrative Assistant Senior, University Libraries
  • Shirley Robinson - Administrative Assistant, Provost Office/Undergraduate Academic Affairs
  • Kevin Patrick, Jr. - Program Coordinator, University Registrar
  • Tiffany Hughes - Residence Life Specialist, Student Life/ Housing and Residence Life